Základné princípy hodnotenia žiakov v čase prerušeného vyučovania
● zabezpečiť spravodlivosť pri hodnotení každého žiaka rešpektovaním individuálnych podmienok na domácu prípravu a dištančné vzdelávanie,
● sústrediť pozornosť na poskytovanie slovnej spätnej väzby,
● akceptovať jedinečnosť podmienok žiakov na vzdelávanie.
Zásady hodnotenia
1. V čase mimoriadnej situácie nemôže byť hodnotenie a klasifikácia znížené len na základe neplnenia požiadaviek na domácu prípravu a dištančného vzdelávania, pokiaľ sú tieto z objektívnych príčin.
2. Priebežné, ale aj záverečné hodnotenie má charakter konštruktívnej spätnej väzby poskytovanej žiakom počas učenia sa. Má motivačný charakter, priebežné a záverečné hodnotenie má zohľadňovať individuálne osobitosti žiaka a prihliadať na jeho momentálnu psychickú i fyzickú disponovanosť, ako aj podmienky na domácu prípravu.
3. Klasifikovanie jednotlivých predmetov na konci školského roka 2019/20 prebehne tak, ako bolo prijaté na začiatku školského roka s nasledovnou úpravou:
- telesná a športová príprava sa bude klasifikovať slovne
- náboženská výchova sa bude klasifikovať slovne
- etická výchova sa bude klasifikovať slovne
4. V rámci záverečného hodnotenia bude možné realizovať úpravy, o čom v prípade potreby rozhodne Pedagogická Rada na konci júna 2020 (v prípade potreby elektronicky - per rollam).
5. Žiak s mentálnym postihnutím, žiak s autizmom alebo ďalšími vývinovými poruchami, sa môže hodnotiť slovným komentárom o dosiahnutých vzdelávacích výsledkoch bez vyjadrenia stupňov.
Získavanie podkladov na hodnotenie
1. Podklady na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov počas prerušeného vyučovania v školách získava učiteľ najmä z portfólií žiackych prác a rozhovormi so žiakmi. Podkladmi môžu byť projekty, riešenia komplexných úloh, projekty, tematické práce, samostatné praktické práce a plnenie dištančných úloh spracovaných žiakmi počas domácej prípravy s prihliadnutím na individuálne podmienky každého žiaka.
2. Nehodnotiť žiakov na základe len testov a písomných skúšok.
3. V čase mimoriadnej situácie sa ruší povinnosť realizovať predpísané kontrolné písomné práce, vyplývajúce z výkonového štandardu štátneho vzdelávacieho programu.
4. Po obnovení vyučovania v školách sa písomné a ústne skúšanie nerealizuje najmenej dva týždne od nástupu žiakov do školy, v prípade žiakov posledných ročníkov štúdia najmenej jeden týždeň.
Pedagogická rada
1. Hodnotiaca pedagogická rada sa v priebehu prerušeného vyučovania na Gymnáziu v Detve nekoná.
2. Termín klasifikačnej pedagogickej rady bude najneskôr do dvoch týždňov od obnovenia vyučovania v školách. V prípade, že sa vyučovanie na Gymnáziu v Detve neobnoví do 15. 06. 2020, konanie pedagogickej rady bude elektronicky.
(napr. per rollam) tak, aby žiaci mohli dostať vysvedčenie v riadnom termíne).
Postup do vyššieho ročníka
1. V čase mimoriadnej situácie nemôže byť žiak zo žiadneho predmetu hodnotený stupňom prospechu nedostatočný alebo dosiahol neuspokojivé výsledky, t. j. nemôže opakovať ročník.
2. Vo výnimočných prípadoch je možné určiť pred postupom do vyššieho ročníka preskúšanie u tých žiakov, ktorí zo subjektívnych príčin neplnili požiadavky vyučovania na diaľku, a dosiahli neuspokojivé výsledky za obdobie pred prerušením vyučovania. Preskúšanie je možné najskôr dva mesiace po obnovení vyučovania v školách alebo do 31.8.2020, pričom o preskúšaní žiaka rozhoduje pedagogická rada.
3. V čase mimoriadnej situácie žiaci Gymnázia v Detve, ktorí v 1. polroku dostali známku nedostatočnú z dvoch a viac predmetov alebo boli neklasifikovaní, môžu absolvovať komisionálne skúšky najneskôr do 31. 08. 2020.
V Detve, dňa 20. apríla 2020
Mgr. Pavel Lalík riaditeľ Gymnázia v Detve v. r.
verzia na stiahnutie v pdf: Usmernenie_riaditela_Gymnazia_v_Detve.pdf
Počas celej doby „vyučovania na diaľku„ je každý žiak povinný:
v čase od 09:00 h do 11:00 h
riaditeľ gymnázia
Práve vyšlo aprílové číslo časopisu Kam po strednej. Študenti v ňom môžu nájsť napríklad aktuálne informácie o termínoch na podanie prihlášky na vysoké školy ako aj termíny prijímacích pohovorov. Tentoraz je z dôvodu zavretých škôl toto číslo v elektronickej podobe. Listovaciu podobu celého časopisu nájdete na tomto linku: https://anyflip.com/wotj/ugkv/
Na základe Rozhodnutia ministra školstva SR zo dňa 26. 03. 2020 o ďalšom prerušení vyučovania Vás informujem o skutočnostiach, ktoré sa bezprostredne dotýkajú študentov, rodičov ako aj potencionálnych študentov Gymnázia v Detve
ROZHODNUTIE
Minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky podľa § 150 ods. 8 zákona č.245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „školský zákon“):
a) mimoriadne prerušuje školské vyučovanie v školách od 30. marca 2020 do odvolania; riaditelia škôl zabezpečia podľa podmienok a možností samo štúdium žiakov prostredníctvom elektronickej komunikácie s pedagogickými zamestnancami školy,
b) mimoriadne prerušuje prevádzku školských zariadení od 30. marca 2020 do odvolania; mimoriadne prerušenie prevádzky sa nevzťahuje na diagnostické centrá, reedukačné centrá a liečebno-výchovné sanatóriá,
c) určuje termíny rozhodujúce pre organizáciu školského roka 2019/2020 takto:
v časti 3.)
prihlášky na vzdelávanie v stredných školách na školský rok 2020/2021 sa budú podávať riaditeľovi základnej školy do 15. mája 2020; potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti sa nebude vyžadovať; riaditelia základných škôl odošlú prihlášky na vzdelávanie na strednej škole na školský rok 2020/2021 na príslušné stredné školy do 21. mája 2020; riaditelia stredných škôl zverejnia údaje podľa § 65 školského zákona do 28. apríla 2020; prijímacie skúšky do stredných škôl na školský rok 2020/2021 sa uskutočnia počas jedného kalendárneho týždňa, a to najskôr dva týždne od skončenia mimoriadneho prerušenia školského vyučovania; prijímacie skúšky do stredných škôl na školský rok 2020/2021 na nenaplnený počet miest pre žiakov, ktorých možno prijať do tried prvého ročníka, sa uskutočnia najskôr 23. júna 2020 a najneskôr do 30. júna 2020,
v časti 5.)
interná časť maturitnej skúšky okrem písomnej formy sa v riadnom skúšobnom období uskutoční počas dvoch kalendárnych týždňov, a to do dvoch týždňov od skončenia mimoriadneho prerušenia školského vyučovania, najneskôr do 30. júna 2020
ďalej:
d) ruší v školskom roku 2019/2020 vykonanie externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky vrátane náhradnej maturitnej skúšky z externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky,
e) ruší v školskom roku 2019/2020 vykonanie externého testovania žiakov 9. ročníkov základných škôl a žiakov 4. ročníkov gymnázií s osemročným vzdelávacím programom.
V nadväznosti na vývoj epidemiologickej situácie zostáva v platnosti zákaz organizovania výletov a exkurzií na území SR aj v zahraničí, športových podujatí, súťaží a predmetových olympiád realizovaných v sústave škôl a školských zariadení; zákaz sa netýka súťaží a predmetových olympiád, ktoré sa konajú dištančnou formou. Úprava organizačných poriadkov súťaží umožňujúca vykonávanie dištančnou formou v školskom roku 2019/2020 je v pôsobnosti organizátorov súťaží.
(Celé znenie rozhodnutia ministra školstva o ďalšom prerušení vyučovania si môžete prečítať na webovej stránke MŠ SR.)
V Detve 30. 03. 2020
Mgr. Pavel Lalík
riaditeľ Gymnázia v Detve
Milé kolegyne a kolegovia, žiaci a rodičia
Žiaľbohu napĺňa sa ten horší scenár a tak ako iné školy, tak aj naše Gymnázium bude z dôvodu Covid-19 zatvorené až do odvolania. Preto je dôležité, aby pokračovala komunikácie medzi učiteľmi a žiakmi hlavne z pohľadu preberania a precvičovania učiva ako aj samotného hodnotenia výkonov žiakov, či už cez Edu page, mailom, videom, alebo iným virtuálnym spôsobom. Preto je potrebné v každom prípade komunikovať učiteľ – žiak, zadávať úlohy, vysvetľovať nové učivo, hodnotiť a pracovať v systéme „HOME OFFICE“ .
Ďalšie informácie:
Vážení rodičia a žiaci - Budem sa snažiť hľadať ďalšie riešenia, ako túto neradostnú situáciu žiakom, rodičom aj učiteľom uľahčiť. Chcel by som zároveň vyzvať žiakov, aby boli zhovievaví, aby komunikovali s učiteľmi, vzájomne sa počúvali a snažili sa vzájomne si pomôcť. Pre nás všetkých je to nová situácia. Preto sa snažme, prosím, čo najviac spolupracovať.
V prípade nových skutočností a usmernení MŠSR a BBSK, Vás budeme informovať
V Detve dňa 26. 03. 2020 Mgr. Pavel Lalík v. r.
verzia na stihnutie v pdf - 172 kB
Milí študenti, aj budúci týždeň bude vysielať Trojka sfilmované diela povinnej literatúry. Nezabudnite ich sledovať v obvyklom čase o 9:30.
Chcete pomôcť v boji s epidémiou?
Banskobystrický samosprávny kraj spustil online prihlasovanie dobrovoľníkov, ktorí by mali záujem pomôcť s telefonickým zberom objednávok od seniorov, balením potravín a liekov a ich donáškou, ako výpomoc v zariadeniach sociálnych služieb či na ďalších pozíciách.
Záujemcovia sa môžu prihlasovať tu:
Milí študenti. Máte už plán na budúci týždeň? Nie? Tak potom vám ho spraví STV3. V rámci povinnej karantény sa rozhodli zaradiť do vysielania vždy o 9:30 diela povinného čítania. Môžete si vybrať:
Druhý februárový týždeň si študenti Gymnázia Detva vychutnali lyžiarsky výcvikový kurz. Lyžiarske stredisko Skalka pri Kremnici a hotel Minciar sa stali pre prvákov a druhákov miestom, kde strávili päť zaujímavých dní plných športu a aktivít.
Cieľom LVK bolo zvládnuť nielen základné lyžiarske pohybové zručnosti, ale dať mnohým študentom možnosť zdokonaliť sa v tomto športovom odvetví. Prváci absolvovali lyžiarsky výcvik, druháci zdokonaľovali svoje zručnosti na svahu a snowboardisti brázdili zjazdovkami s inštruktorom Matejom. Vytýčený cieľ splnili všetci študenti. Z nelyžiarov sa stali lyžiari, ktorí už v polovici LVK krásne zlyžovali zjazdovku a tešili sa z krásneho prostredia, ktorým sa kochali jazdou na sedačkovej lanovke. Vďaka premenlivému počasiu mali možnosť študenti lyžovať v rôznych poveternostných podmienkach. Počas LVK snežilo, fúkal vietor, bolo hmlisto i svietilo slnko. Radosť z pohybu však študentom nepokazilo ani miestami nepriaznivé počasie. O to väčšiu radosť mali zo štvrtkového slnka, ktoré poskytlo úžasný výhľad na okolité pohoria, vrchy, doliny a mestá z Peknej vyhliadky.
Večery trávili študenti relaxovaním, počúvaním hudby, spievaním, hraním spoločenských hier a vymýšľaním spoločenských aktivít. Počas lyžiarskeho výcviku si študenti dopriali aj wellness a bowling v neďalekom Relax centre.
Vyvrcholením lyžiarskeho výcviku boli štvrtkové preteky v lyžiarskom slalome. Vyhlásení boli víťazi v kategórii dievčat, v kategórii chlapcov, ale i „skokan LVK“, študent, ktorý urobil najväčší pokrok v priebehu výcvikového kurzu. Sladké odmeny a certifikáty o absolvovaní LVK však počkali na všetkých účastníkov kurzu za ich vytrvalosť, šikovnosť a zdatnosť.
Dňa 20. 2. 2020 sa pre študentov tretieho a štvrtého ročníka na Gymnáziu v Detve uskutočnila Séria popularizačných prednášok "Vedecké dielne - onkológia" . Prednášať boli S. Schmidtová, K. Ploth, J. Plavá z Ústavu experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Silvia Schmitdová v súčasnosti vedecký pracovník SAV, je bývalá absolventka nášho Gymnázia v Detve. Pozrite si s ňou krátky rozhovor.
Dňa 12. 2. 2020 našu školu navštívili vedci zo Slovenskej akadémie vied v rámci projektu „Roadshow mladých vedcov“ po školách Slovenska. Cieľom projektu je približovať vedu žiakom základných a stredných škôl, predstaviť im najväčšiu slovenskú výskumnú inštitúciu, Slovenskú akadémiu vied a zároveň im ukázať „živého“ vedca – mladého človeka, ktorý robí vedu doma na Slovensku. Princíp spočíva v tom, že vedci prichádzajú priamo do škôl aby si vyskúšali prácu učiteľa a aby súčasne vyučovanie aj oživili.
Tak to bolo aj na Gymnáziu v Detve. Vyučovacie hodiny pod vedením vedcov boli interaktívne, spojené s diskusiou, obohatené o videá, najnovšie poznatky v oblasti vedy a výskumu. Pridaná hodnota bola nielen pre žiakov, ale aj učiteľov. Pre študentov štvrtého ročníka uskutočnila zaujímavý workshop Mgr. Kristína Blažeková z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV na tému "Ako sa nestratiť v online svete". Študentom tretieho ročníka sa prihovoril Mgr. Matúš Balogh z Fyzikálneho ústavu SAV. Jeho hodina na tému "Radiácia, ťažké ióny a rádioterapia" bola veľmi zaujímavá. Študenti mohli v hmlovej komore - detektore častíc – pozorovať stopy častíc kozmického žiarenia aj častice vyletujúce z rádioaktívnej uránovej rudy. Pre druhákov a prvákov hovoril Ing. Viliam Pavlík, PhD. z Ústavu anorganickej chémie SAV na tému „Zdroje energie (voda, Slnko, jadro...)“.
Slovenská akadémia vied a klub LOFFT vás pozývajú na verejnú talkshow „Veda v kaviarni“.🔬☕️Traja mladí vedci zo SAV budú diskutovať o stave slovenskej aj svetovej vedy.👨🔬👩🔬👨🔬Pozvanie prijali Kristína Blažeková z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV, Matúš Balogh z Fyzikálneho ústavu SAV a Viliam Pavlík z Ústavu anorganickej chémie SAV. Budú hovoriť o tom, čo všetko v sebe nesie poslanie robiť vedu, prečo to neustále na Slovensku ešte nevzdávajú a prečo by sa mala verejnosť o vedu zaujímať viac.🗣Talkshow je určená pre širokú verejnosť a jej cieľom je priniesť diskusiu o vede aj do regiónov.„Veda v kaviarni“ sa uskutoční 📅🕔 v utorok 11. februára 2020 o 19:00 v klube LOFFT, Záhradná 856/7, 962 12 Detva.Podujatie bude moderovať hovorkyňa Slovenskej akadémie vied Monika Hucáková.➡️VSTUP NA PODUJATIE JE VOĽNÝSrdečne Vás pozývame.
Na našej škole v týždni od 4. do 7. februára 2020 spestrili vyučovanie zahraniční lektori anglického jazyka, Afina Azzahra z Indonézie a Narmin Samadli z Azerbajdžanu. Naši študenti sa dozvedeli viac o ich krajinách, zvykoch a tradíciach. Hlavným cieľom bola ale aktívna komunikácia v anglickom jazyku, kde si všetci študenti mohli precvičiť svoje zručnosti v rozprávaní. Cieľom bolo zapojiť aj tých menej odvážnych, ktorí mali predtým strach hovoriť po anglicky. Neformálny charakter vyučovacích hodín a priateľská atmosféra ukázali, že sa to celkom podarilo.
Dňa 16. januára 2020 sa u nás uskutočnila beseda s našim absolventom Matejom Zacharom. Matej v súčasnosti študuje v ďalekej Číne a domov sa dostane len zriedka. Napriek tomu jeho kroky viedli aj na jeho bývalú školu, kde svojim učiteľom opísal svoje zážitky. Nakoniec z toho vzišla veľmi zaujímavá beseda so študentmi. Matej pútavo rozprával o štúdiu a jeho úskaliach v Číne, ako aj o svojich cestovateľských zážitkoch a o živote v tejto pre nás vzdialenej a exotickej krajine.
Dňa 20.12.2019, posledný deň pred vianočnými prázdninami, naši gymnazisti zorganizovali tradičnú školskú akciu s názvom „Vianočné korčuľovanie“. Konala sa na zimnom štadióne v Detve s množstvom aktivít ako voľné korčuľovanie a nechýbal ani hokej. Každý študent sa príjemne zabavil a užíval si predvianočnú atmosféru a takmer rodinnú pohodu.
Dňa 5. 12. 2019 naše gymnázium privítalo na svojej pôde žiakov deviatych ročníkov ZŠ na dni otvorených dverí. Na tradičnej akcií študenti Gymnázia v Detve prezentovali bohaté školské i mimoškolské aktivity, ktoré považujú za obohacujúce a významné pre ich napredovanie.
Súčasťou slávnostného dňa bola aj prítomnosť našich bývalých študentov Normana Bystričana a Silvie Schmidtovej.
Norman vedie firmu Custom design studio, kde sa venuje kreatívnemu dizajnu. Vo svojom príhovore hovoril o svojom štúdiu na Gymnáziu v Detve, o svojich životných skúsenostiach aj o tom, prečo sa rozhodol úspešnú firmu s medzinárodnou pôsobnosťou presťahovať do domovského regiónu. V dobe Internetu a digitálnych technológií sa dá v tejto oblasti pracovať z ktoréhokoľvek miesta na svete. Custom design studio má sídlo v budove nášho gymnázia a naši študenti majú uňho dvere otvorené. Niekoľko z nich sa dokonca pripojilo k jeho tímu digitálnych grafikov a vývojárov.
Silvia, získala ocenenie absolútna víťazka, „top“ študentská osobnosť roka, za akademický rok 2017/2018. V súčasnosti pôsobí ako doktorandka na Ústave experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra SAV, a venuje sa lekárskym vedám a farmácií. So žiakmi hovorila o svojim výskume nádorových buniek a o tom, že aj z malej školy sa dá dostať do „veľkej vedy“.
Blížia sa Vianočné sviatky a s nimi prichádzajú aj tradície, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. K nim neodmysliteľne patria aj pochôdzky betlehemcov. Našu školu 12. decembra navštívili koledníci a dvaja Kubovia. Koledovanie a vinšovanie malo priniesť rodine šťastie, zdravie a blahobyt. Na Slovensku mal každý región svoje zvyky a pochôdzky betlehemcov v kraji pod Poľanou patria k vianočnému koloritu už dlhé desaťročia.Ako to dopadlo? Pozrite si na priložených fotkách.
Na našej škole je už tradíciou, že vždy na Mikuláša organizujú študenti mikulášsky volejbalový turnaj. Dňa 6. 12. 2019 v telocvični znovu zavládla športová aj vianočná nálada a turnaj sa rozbehol v plnom prúde. Každá trieda v sebe vzbudila svojho športového ducha a dala zo seba maximum. Najviac sa tento rok darilo tímu 2. A triedy, putovný pohár smeroval práve do ich rúk. A aby ani zvyšné triedy neboli sklamané, tak každému sa ušla sladká odmena. Gratulujeme.