Zero waste škola ako príklad dobrej praxe
V mesiacoch júl až október 2024 sme na našej škole implementovali projekt "Zero waste škola..." v preklade „Bezodpadová škola ako príklad dobrej praxe“. Z financií rozpočtu mesta Detva sa nám podarilo vytvoriť pútavé prostredie pre mladých ľudí, ktorí sa môžu na pôde našej školy stretávať a realizovať rôzne podoby environmentálnych aktivít, či už prostredníctvom pravidelne usporadúvaných podujatí školy, alebo sa zúčastňovať na samotných projektoch a výskumoch realizovaných s podporou iných organizácii a donorov.
V interiéri školy sme zriadili 3 hlavné a 3 vedľajšie stojiská na triedený odpad.
V spolupráci s Lesnou školou na Stožku usporiadali Permakultúrny workshop, kde sa zúčastnili aj žiaci z priľahlej ZŠ.
V interiéri sme založili a umiestnili VERMI kompostér, kde môžeme prostredníctvom dážďoviek a školského bioodpadu produkovať vlastný kompost (substrát) pre účely výskumných projektov žiakov školy.
Okrem pracovného projektového prostredia sme pre našich žiakov a návštevníkov pripravili v školskej záhrade „Alej slávnych Podpoľania“, kde sme na základe bádania našli prislúchajúce dreviny k jednotlivým dejateľom, ktorí v minulosti pôsobili na Podpoľaní. Spolu 10 regionálnych drevín korešponduje s aktivitou dávnych protagonistov, ktorí zviditeľňovali náš región na Slovensku aj mimo neho. Dejatelia minulosti a tvorcovia hodnôt Podpoľania ako A.Vagač, A. Sládkovič, alebo nedávni slávni umeleckí aktivisti ako Štefan Nosáľ z Hriňovej, či Milan Malček z Detvy.
Aby sme v našej záhrade umožnili kvalitnejšie a plnohodnotnejšie tráviť čas, vytvorili sme pri vstupe do záhrady altánok so zelenou strechou (záhony v diagonálnej aj vertikálnej orientácii na juh a západ), ktorá poskytuje výskumný priestor na hodinách fyziky a biológie (senzory na meranie vlhkosti, vetra, tepla, a pod). Donedávna neupravený priestor sa tak zmenil na priestor oddychu, kde si žiak, či iný návštevník nájde príjemné a pokojné prostredie na trávenie voľného času.
Do realizácie aktivít projektu sa zapojili všetky ročníky aj pracovníci školy. Spomínané aktivity a vzniknuté objekty máme v záujme prezentovať na každoročne usporadúvaných podujatiach Deň Zeme a Solárne dni. V súčasnej dobe podávame tri projektové návrhy, ktoré stavajú neinvestičné a výskumné aktivity na objektoch, ktoré sme postavili a vytvorili z participatívneho rozpočtu mesta Detva.
Za komunitu školy a partnerov, ktorí s nami pracujú na projektových zámeroch, pekne ďakujeme
M. Lalík