odkazy
Štyri roky strávené na Gymnáziu v Detve mi priniesli mnoho nezabudnuteľných okamihov, nových priateľstiev, no hlavne cenné informácie, ktoré aktívne využívam na vysokej škole. Aj po ukončení strednej školy som presvedčená, že výber tohto gymnázia bol pre mňa správnou voľbou. Ušetrený čas, ktorý by som strávila cestovaním na vzdialenejšie školy som využila na štúdium, čo mi pomohlo pri maturite ako aj vstupných skúškach na lekársku fakultu.
Ochota a priateľský prístup profesorov pozitívne ovplyvňovali prístup študentov k učeniu. Počas môjho pobytu na gymnáziu sa každý rok uskutočňovalo množstvo výletov, exkurzií, projektov a súťaží, ktoré nám umožnili cestovať do zahraničia, spoznávať nových ľudí a hlavne nás to oslobodilo od bežného stereotypu.
Som presvedčená, že podobné aktivity sa budú realizovať aj v nasledujúcich rokoch. Myslím, že každý študent si na Gymnázium v Detve môže nájsť svoje zameranie, rozvíjať potenciál a odniesť si množstvo zážitkov, tak ako sa to podarilo aj mne.
Adriána Gondová
Počas môjho štvorročného štúdia na Gymnáziu v Detve sme spoločne organizovali množstvo zaujímavých aktivít. Prostredníctvom programu Erasmus+ som bol účastníkom mládežníckych výmen vo Fínsku, v Taliansku a hostili sme zahraničných študentov na Slovensku. Vďaka nim som sa zdokonalil v anglickom jazyku, čo bolo veľkým prínosom v mojom štúdiu.
Absolvovali sme výlet do Paríža, plavecký výcvik sme strávili v Taliansku a pomocou rôznych iných projektov a mimoškolských aktivít sme navštívili mnoho ďalších miest a krajín.
Samozrejme samotné aktivity organizované na škole boli pre mňa výnimočné. Napríklad stredoškolská odborná činnosť. Vďaka tejto činnosti sa mi rozšíril môj obzor poznania o ďalšie smery.
Ďalšou výhodou bola možnosť výberu z veľkého množstva krúžkov. Krúžok, ktorý som považoval za môj obľúbený, bol astronomický. V práci v tomto krúžku som získal mnoho zážitkov. Nebol to krúžok, ktorý sa zaoberal len teóriou vesmíru. To najúžasnejšie bolo možné vidieť vlastným okom v okulári teleskopu. Zúčastnili sme sa viacerých expedícií za poznaním vesmíru.
Pre mňa Gymnázium v Detve nebola len škola. Bolo to miesto, ktoré ma napĺňalo a robilo šťastným.Ján Čáni
Na úvod by som sa rád predstavil. Volám sa Ondrej Hanuska, a som úspešným absolventom Gymnázia v Detve. Momentálne študujem na Vysokej škole ekonomickej v Prahe, na fakulte podnikohospodárskej. Gymnázium v Detve som ukončil v roku 2016, a neviem si predstaviť, na ktorú školu by som spomínal viac než na moje gymnázium. Nespočítateľné množstvo zážitkov a vedomostí, ktoré som si z tadiaľ odniesol by mi nikto iný nedal. Aj napriek tomu, že detvianske gymnázium pôsobí navonok ako malá škola, je to gymnázium s obrovským potenciálom. Profesori sa počas celých štyroch rokov snažia, aby ste na vysokú školu prišli pripravení. V mojom prípade sa im to aj podarilo, v matematike a angličtine patrím na vysokej škole stále medzi najlepších študentov ročníka.
Ďalej gymnázium ponúka možnosť zapojiť sa do viacerých projektov. Mnoho krát študenti túto možnosť nevyužijú, pretože im to príde ako strata času, ale opak je pravdou. Svoje úspechy a skúsenosti z projektov budete môcť využiť na vysokých školách. Moderný trend výučby
sa už nepohybuje iba okolo teórie, ale hlavne jej aplikovanie v praxi. Ja osobne som si hneď v druhom týždni na vysokej škole, musel zložiť vlastný tím, s ktorým musíme aspoň trochu „zmeniť svet“. Ja som svet menil už na gymnáziu, kde som sa zúčastnil projektov Euroscola, Veľvyslanectvo mladých alebo aj pri miestnych projektoch, kde sme spríjemňovali sviatky dôchodcom. Preto som môj ďalší projekt mohol začať so sebavedomím, ktoré mi dodávajú skúsenosti z Gymnázia v Detve.
Popri štúdiu na strednej škole som sa dokázal venovať aj golfu na reprezentačnej úrovni. Škola ponúkla individuálnu formu štúdia, ktorá bola prispôsobená môjmu tréningovému plánu. Takže popri všetkých školských povinnostiach, som sa dokázal dostať aj do výberu reprezentácie Slovenska v golfe.
Na záver by som rád poďakoval všetkým profesorom, ktorí ma počas celých štyroch rokov viedli k úspešnému ukončeniu štúdia. Ako jeden z mála študentov som prišiel na vysokú školu naozaj pripravený, ako aj vedomostne, tak aj so skúsenosťami práce s projektami. Mnohí sa ma
pýtajú, či neľutujem, že som ostal na strednej škole v Detve. Moja odpoveď znie: „Išiel by som tam znova!“.
Ondrej Hanuska
Pokúsim sa vrátiť o vyše 20 rokov dozadu. Asi prvé mi napadlo, že sme doma s rodičmi celkom diskutovali o tom, či ísť študovať do nového neznámeho a neovereného gymnázia v Detve, alebo si vybrať gymnázium vo Zvolene. Na základnej škole som chodila do matematickej triedy a patrila k najlepším žiakom, dá sa povedať, že som si mohla vybrať kam pôjdem študovať na strednú školu. To, že voľba padla na gymnázium bolo jasné rýchlo, to že sme vybrali Detvu, som považovala a považujem za rozumné riešenie. Vravela som si, že predsa učivo bude rovnaké a aspoň budem mať viac času a namiesto cestovania každý deň sa môžem venovať svojim koníčkom, kamarátom, štúdiu a iným aktivitám.
Nikdy som neoľutovala toto rozhodnutie. Na gymnáziu som prežila 4 krásne roky. Mala som možnosť získať nielen potrebné vedomosti, ale sa aj popri štúdiu realizovať.
Aj s odstupom času môžem konštatovať, že ma naše gymnázium veľmi dobre pripravilo na vysokoškolské štúdium, že som mala česť stretnúť profesorov, ktorí ma naučili nielen to, čo bolo v učebných osnovách, ale dali mi veľa cenných rád do života. V neposlednom rade, našla som tu spolužiakov - kamarátov na celý život. Mojou voľbou bola Ekonomická univerzita, Fakulta podnikového manažmentu. V tejto oblasti som aj skutočne našla uplatnenie. Najprv v personálnej agentúre ako konzultant, neskôr v Coca-Cole na viacerých manažérskych pozíciách v oblasti ľudských zdrojov, tak isto v spoločnosti Slovak Telekom až po poisťovňu Union, kde som pra cujem ako riaditeľka úseku riadenia ľudských zdrojov.
V závere by som vám, terajším študentom, rada posunula pár mojich postrehov a pozorovaní. Viem, že výber strednej aj vysokej školy je dôležitá udalosť v živote každého človeka. V istom zmysle je podľa mňa stredná škola ešte dôležitejšia, formuje vás vo veľkej miere nielen po stránke vedomostnej, ale aj osobnostnej. Skončíte ju ako už dospelí aj keď stále veľmi mladí ľudia a to, ako sa vám bude dariť ďalej, bude do veľkej miery závisieť už len od vás samotných a od toho, čo sa na vás „nalepilo“ a čo vás „formovalo“ do aktuálnej osobnosti. Na vysokej škole sa už len výnimočne stretnete s individuálnym prístupom učiteľov či profesorov, ktorý môžete využívať počas štúdia na gymnáziu. Preto ho využívajte, veľa sa pýtajte, nasávajte vedomosti, buďte proaktívni a nečakajte, že vám príležitosti len tak samé naskáču do cesty, hľadajte si ich sami. A určite sa nepodceňujte, že ste z malého detvianskeho gymnázia. To, čo viete a máte v hlave, ale predovšetkým to, akí ste a čo máte v srdci, to vám nikto nevezme a práve od toho závisí, ako sa vám bude dariť plniť vaše sny a uplatniť sa v budúcnosti.
Ja som presvedčená, že keď veľmi chceme a sme ochotní preto aj niečo urobiť, môžu sa naše sny stať realitou. Určite aj za faktom, že naše gymnázium, ktorému na začiatku mnohí neverili a spochybňovali jeho úroveň, oslavuje už 25 rokov svojho pôsobenia, je do veľkej miery odhodlanie, viera a chuť meniť veci k lepšiemu všetkých tých, ktorí stáli pri jeho založení, ale aj tých, ktorí ho doviedli tam, kde je dnes a pomohli vychovať úspešných absolventov a skvelých ľudí, z ktorých dnes niektorí sedia medzi vami.
Želám vám všetkým, aby sa vám darilo dosahovať ciele, ktoré si kladiete, či už v štúdiu, práci, alebo osobnom živote, aby keď sa obzriete na cestu, ktorou ste prešli, ste si mohli povedať: „stálo to za to!“
Katarína Vanková Kováčová
Sedávala som v prvej lavici, hneď oproti tabuli. Na lavici do pravého uhla zarovnaná kniha, zošit v plastovom obale a peračník. Peračník a obal na strednej škole! Chvíľu trvalo, kým ma spolužiaci začali brať vážne. Nasledovali štyri roky štúdia, výziev, úspechov, ale aj neúspechov, priateľstiev, študentských lások, obľúbených mimoškolských aktivít a ešte obľúbenejších prázdnin.
Pamätám si na svoju prvú jednotku z dejepisu aj na oplakanú štvorku z chémie. Na svedomito pripravené odpovede, aj na zúfalú snahu spomenúť si na zabudnuté učivo. Na to strašné napätie, kým zaznelo meno vyvolaného a na obrovskú úľavu, keď ma to zase minulo. Ale hlavne si pamätám na študentskú bezstarostnosť, otvorenú myseľ, obrovské množstvo informácií, individuálny prístup učiteľov a domácku, takmer rodinnú atmosféru.
Po skončení gymnázia som nastúpila na Filologickú fakultu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde som študovala odbor tlmočníctvo - prekladateľstvo. Po štátniciach z angličtiny a slovenčiny som absolvovala päťmesačnú stáž na Slovenskom prekladateľskom oddelení Výboru regiónov v Bruseli. Na prekladateľské oddelenie som sa neskôr vrátila ako asistentka a potom prekladateľka z anglického jazyka.. V roku 2010 som prestúpila do Európskej komisie na Oddelenie medzinárodných vzťahov, kde pôsobím dodnes.
Na záver chcem zdôrazniť, že som hrdá na to, že som sa po skončení základnej školy rozhodla práve pre detvianske gymnázium. Stretla som sa tam s učiteľmi, ktorí boli zároveň aj našimi priateľmi a rodičmi. Navyše som nikdy nemala pocit, že získanými vedomosťami zaostávam zaspolužiakmi iných, väčších škôl. Práve naopak v rodinnej atmosfére detvianskeho gymnázia som prežila krásne štyri roky. Ďakujem za ne a prajem nášmu gymnáziu veľa ďalších úspechov pri príprave mladých ľudí.
Katarína Repa Purdeková