Rada rodičov

Plán práce

Plán práce činnosti rady rodičov

Spojovacím článkom medzi vedením školy a žiakmi v oblasti školskej a mimoškolskej činnosti je rodičovské združenie. RZ je otvoreným združením nielen pre rodičov, ale i priateľov a priaznivcov školy.

Najvyšším orgánom Rodičovského združenia školy je Rada rodičov, ktorú tvoria zástupcovia jednotlivých tried. Títo boli riadne zvolení na schôdzach triednych aktívov a majú plnú dôveru rodičov. Na svojich zasadnutiach prerokúva zásadné otázky výchovy a vzdelávania, rieši pripomienky rodičov.

RR má trojčlenný výbor: predseda, tajomník a hospodár. Rada pravidelne zasadá. Týchto zasadnutí sa môže zúčastniť každý člen RZ, ktorý o to prejaví záujem. Závery z rokovania RR zaznamenáva tajomník formou zápisnice.

Cieľ  RR:

V súlade s poslaním RR sa jej činnosť zameriava hlavne na:

• výchovné a vzdelávacie otázky
  • pomoc pri zmiernení dôsledkov nepriaznivej finančnej situácie na prácu školy s ohľadom na žiakov

Pri riešení výchovných a vzdelávacích otázok je RR prostredníctvom svojich zástupcov v kontakte s vedením školy. Rodičia môžu predkladať svoje názory, námety, pripomienky a požiadavky týkajúce sa výchovy a vzdelávania svojich detí v rámci triednych aktívov RR. Ďalšou možnou formou spolupráce je priamy kontakt rodiča s vyučujúcim alebo vedením školy.

RR sa snaží zmierniť dopad nepriaznivej finančnej situácie. Preto podľa potreby, v rámci svojich možností, podporuje finančné požiadavky školy. Jednou z foriem finančnej pomoci je podpora školy finančnými prostriedkami získanými z členských príspevkov rodičov.

Cieľom združenia je v spolupráci s pedagogickými i nepedagogickými zamestnancami školy prípadne aj inými osobami a organizáciami dosiahnuť:

a)  neustále zlepšovanie podmienok pri výchove a vzdelávaní študentov Gymnázia v Detve,

b) vzdelávanie žiakov v súlade s najnovšími poznatkami v oblasti odbornej i všeobecnej pedagogiky,

c) výchovu žiakov založenú na princípoch humanizmu a demokracie, vlasteneckého cítenia a rozvoja jeho osobnosti,

d)  ochranu práv žiakov, v súlade s medzinárodnými dohovormi a ochrane práv dieťaťa, realizáciu práv a povinností zákonných zástupcov žiakov vyplývajúcich z platnej právnej úpravy rodinného práva, ochranu zamestnancov školy pred spoločensky nežiaducimi prejavmi žiakov i ich zákonných zástupcov, či iných spoločenských skupín.

Cieľom výboru RR je v spolupráci s pedagogickými zamestnancami a orgánmi štátnej správy a miestnej samosprávy zabezpečovať kvalitnú výchovu a vzdelávanie študentov.

Rodičia vo vzťahu ku škole musia mať kompetencie vo výchove a vzdelávaní a vystupovať ako jej partneri nakoľko majú hlavnú zodpovednosť  za vzdelávanie svojich detí.

Činnosť:

Činnosť RR je zameraná najmä na:

a)  riešenie výchovných vzdelávacích problémov v spolupráci so zamestnancami školy,

b) ochranu žiakov pred negatívnymi metódami vo výchove a vzdelávacom procese a ich  nadmerným zaťažovaním,

c) podávanie podnetov riaditeľovi školy a orgánom štátnej správy v školstve na racionalizáciu vyučovacieho procesu v závislosti na potreby praxe a spoluprácu pri riešení týmito orgánmi i združeniami na iných školách, či inými občianskymi iniciatívami (nadácie a pod.),

d) rozvoj záujmovej činnosti žiakov, spoluprácu pri organizovaní školských výletov, exkurzií, športových aktivít, podpore talentovaných žiakov a podobne,

e) poskytovať škole podľa stavu finančných prostriedkov materiálnu a finančnú podporu výchovno-vzdelávacieho procesu v súlade so schváleným rozpočtom